Piątek, Wielki Tydzień
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Dokument dotyczący budowy kaplicy Miłosierdzia Bożego w parafii Szówsko

Niniejszą kaplicę wybudowali mieszkańcy parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Szówsku w ciągu 20 miesięcy systemem gospodarczym - jako wotum roku dwutysięcznego (dokładnie od sierpnia 2000 r. do maja 2002). Krótka historia tejże budowy: Przy remoncie i rozbudowie kościoła parafialnego w latach 1997- 98, odzyskano wiele dobrej cegły, którą złożono na cmentarzu parafialnym, z zamiarem budowania w przyszłości kaplicy cmentarnej. Myśl budowania takiej kaplicy dojrzała w pełni wiosną roku Jubileuszowego, kiedy to przygotowano wstępną koncepcje kaplicy przez mgr inż. Architekta Tadeusza Goneta z Iwonicza Zdroju. Po uzyskaniu dla tych planów pozytywnej opinii Kurii Biskupiej w lipcu, przystąpiono do przygotowania całości dokumentacji technicznej. Pierwsze prace wykonano już w sierpniu 2000 roku. Całością budowy kierował w całości społecznie P. Mieczysław Kruk - parafianin z Szówska, prowadzący już wcześniej rozbudowę naszego kościoła parafialnego. W trudzie organizacyjnym wspierali go już od pięciu lat - również społecznie prowadząc wraz z nim zbiórki pieniędzy od parafian i organizując pracę - panowie: Adamski Zdzisław, Boruta Krzysztof, Bereza Edward, Buliński Krzysztof, Cieliczka Leszek, Foryś Marek, Gołąb Bolesław, Grzebieniak Tadeusz, Kocz Stanisław, Kruk Marian, Krystecki Roman, Nykiel Wiesław, Prymon Józef, Skrzypek Leszek, Winiarski Jan, Woźny Jerzy. W znaczącym stopniu nasze prace wpierały Firmy: wielobranżowa T.Z. Sanakiewicz, Stal-Bud Pana Pisarczyka Bronisława, Dis-Pol - Pana Dusiło, hurtownia Elektryczna z Garbarzy, Urządzenia chłodnicze - braci Krysteckich i P. Bąka z Jarosławia. Wielu też parafian wykonało fachowe prace; geodezyjne - Marian Fedor; murarskie - Dudek Józef, Bąba Ireneusz, Prymon Jan, Kłak Mieczysław, zbrojenie: Długoń Roman, ciesielskie: Skrzypek Franciszek, Szybka Jan, Kopański Jan, stolarskie: Hanula Józef ze swoją ekipą, Izolacyjne i wykończeniowe - Bajdak Mirosław i Magdziak Tomasz, blacharskie: Dominik Stanisław, Bochnak, Mieczysław, Wojtuś Jan, elektryczne: Grześ Józef, Wojtaszek Henryk, Kruk Marian, nagłośnienie: Ciemierkiewicz Adam, ślusarsko - metalowe: Hawryłko Stanisław, Foryś Marek, Foryś Henryk, Prymon Józef, kamieniarskie: Ekipa P. Stanisława Sochy, płytkarskie: Żołyniak Jan i Zygmunt, Grześ Krzysztof, Habel Piotr, Prymon Jan, malarskie: Ekipa p. Stanisława Surówki, przyłącz wody: Rechton Stanisław, Jelonek Ryszard, inne prace na każde zawołanie: Dominik Władysław z rodziną i Majkut Władysław. Pracował też ofiarnie parafianin z Krzyzówki - p. Szydłowski Zbigniew, a wykop pod przyłącz wody wykonał p. Prucnal Wiesław. Urząd Gminy wykonał przyłącz budynku kaplicy do kanalizacji wiejskiej, a rada sołecka przekazała 1810 zł. Innych prac nieodpłatnie wykonanych przez parafian było 689 dniówek. Ok. jedna trzecia parafian złożyła imienne ofiary na tę budowę. Wystrój wnętrza kaplicy zaprojektował i wykonał P. Artysta Rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz z Jarosławia. Działo się to za pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, gdy Ordynariuszem archidiecezji przemyskiej był Ks. Arcybiskup Józef Michalik, a dziekanem dekanatu Jarosław III i proboszczem parafii Najsw. Serca Pana Jezusa w Szówsku - Ks. Marian Wrona, a parafia nasza realizowała piąty rok, drugiego etapu drogi ewangelizacji według NOP, a w samym tym historycznym dniu dla siebie, gościła przedstawicieli innych parafii na Kongresie Duchowości Wspólnotowej. Uroczystego poświęcenia tej kaplicy dokonał osobiście w dniu 18 maja 2002 roku o g,16.00 Ks. Arcybiskup Józef Michalik w obecności kapłanów i wiernych parafii, oraz licznych gości, oraz sponsorów. O autentyczności niniejszego wydarzenia - dla potomnych - zaświadczyli swoimi podpisami: Ks. Arcybiskup Metropolita Przemyski Józef Michalik Ks. Dziekan i Proboszcz Szówska Marian Wrona Inni kapłani z dekanatu, Kierownik budowy Mieczysław Kruk, Goście i obecni parafianie.