I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 22. II. 2015r.

1. Dziś – pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Ma ona charakter chrzcielny, pokutny i pasyjny. W okresie Wielkiego Postu katechumeni przygotowują się do przyjęcia sakramentu chrztu świętego. Natomiast my przez pokutę, uczestnictwo w Eucharystii, nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach przygotowujemy się do odnowienia obietnic chrztu świętego w Wigilię Paschalną.

1. Dziś kończą się rozpoczęte w Środę Popielcową kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, ale czas pokuty Kościoła trwa nadal. Przypomnijmy sobie w tym miejscu przepisy Kościoła dotyczące dni pokuty i praktyk pokutnych:
  • wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość;
  • w Kościele dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu katolik nie powinien brać udziału w hucznej zabawie ani jej urządzać. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek;

1. Za tydzień, w drugą niedzielę Wielkiego Postu przypada Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy. Tego dnia będziemy zbierać do puszek ofiary na ogólnopolski Fundusz Misyjny. Za tydzień adoracja krzyża na Gorzkich Żalach przez kobiety;

1. Droga Krzyżowa: dla dzieci we czwartki o godz. 17.00; a dla dorosłych w piątki o godz. 17.00; a po niej Msza Święta wieczorna.

1.  W niedziele Wielkiego Postu o godz. o g. 15.30 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym a po tym nabożeństwie – Msza Święta.

1. Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Szówsku, zaprasza serdecznie na prezentację projektu edukacyjnego pt. „Obozowa codzienność” – odbędzie się w Domu Kultury w Szówsku dzisiaj o g. 17.30. Serdecznie zapraszamy!

1. Od najbliższego wtorku Ks. prałat Kazimierz Nawrocki przeprowadza się do Domu Księży Emerytów w Korczynie. Dziękujemy mu za 7 letnią pomoc w naszej parafii (2008).

Imieniny:
Ludomira, Makarego