OGŁOSZENIA - 2 Niedziela Adwentu A - 04.12.2016

1. Porządek Mszy Świętych: 6.00; 9.00; 11.00; 15.30 – Różaniec i zmiana Tajemnic Różańcowych oraz o 16.00 Msza Święta. Do puszek - Pomoc materialna dla Darka Płachetki z Wiązownicy zebrano – 5.409 zł. Darek wraz z mamą był osobiście podziękować.  Gościmy dzisiaj kleryka – Michała, z naszego przemyskiego seminarium. Dzisiejsza taca mszalna na seminarium. Do puszki zbieramy ofiary na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

2. W tym tygodniu Msze Święte rano o 7.00 a popołudniowe – RORATY - o 17.00. Zapraszamy szczególnie dzieci z lampionami, które będą otrzymywały naklejki za udział w roratach.

3 W tym tygodniu w Liturgii wspominamy: - wtorek – św. Mikołaja biskupa - środa – św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła - czwartek – Niepokalane Poczęcie NMP

4. W czwartek Uroczystość Niepokalanego Poczęcie NMP. Porządek Mszy Świętych: 7.00; 11.00; 17.00. Dzieci klas III otrzymają medaliki. Dzień imienin ks. Prałata. Solenizanta polecajmy w naszej modlitwie.

5. W piatek na „Krzyżówce” możliwość  modlitwy przed relikwiami św. Jose Sancheza w godz. od 17.30 do 21.00 (szczegółowy plakat w gablocie)

6. W przyszłą niedzielę na Mszach Świętych przed południem wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II.  Taca mszalna na potrzeby inwestycyjne parafii

7. Opłatki i świece wigilijne w zakrystii.

8. W zakrystii są do odebrania konspekty (dla dorosłych i młodzieżowe) na spotkania w grupach sąsiedzkich.

9. Spotkania duszpasterskie: - we wtorek po Mszy Świętej – próba chóru (18.15) - w środę po Mszy Świętej – zbiórka dla ministrantów

- w piątek po Mszy Świętej – spotkanie dla młodzieży oraz próba scholi

10. Intencje mszalne.

Okresem poprzedzającym święta Bożego Narodzenia jest Adwent. Każdego roku, kolejne niedziele Adwentu wyznaczają coraz bliższe narodzenie Jezusa. Kiedy zaczyna się Adwent 2016? Jakie ma dla nas znaczenie?

Adwent 2016 – ważny okres w Roku Liturgicznym

Adwent zwykle przypada na początek nowego Roku Liturgicznego w kościele katolickim. W tym roku, pierwsza niedziela Adwentu odbędzie się 27 listopada. Cały okres oczekiwania trwa do momentu Bożego Narodzenia. Kolejne cztery niedziele Adwentu wyznaczają mijające tygodnie i nadejście Jezusa. W pierwszą niedzielę zapala się pierwszą z czterech świec, zamieszczonych na tradycyjnym wieńcu adwentowym. W świątyni pojawia się także świeca, symbolizująca Maryję, czyli matkę Jezusa. Każda ze świec w wieńcu adwentowym odpowiada danej niedzieli. Na końcu Adwentu zapalane są wszystkie świece, które sygnalizują rychłe Boże Narodzenie. Czas Adwentu, dawniej był okresem postu, w którym wystrzegano się zabawy i przyjemności. Obecnie jest przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia, podczas których możemy skupić się na refleksji, dotyczącej życia, wiary i dobrych uczynków.

Czas Adwentu

Tradycją Adwentu są msze święte roratnie. Popularnie zwane Roraty są nabożeństwami, które wedle tradycji, były odbywane o wczesnej porze, gdy na zewnątrz panował jeszcze zmrok. Pora nabożeństwa związana była z elementem mszy, którą były lampiony. Ich symboliczne światło miało rozświetlać drogę. Światło symbolizuje radość, nadzieję i miłość, ma za zadanie przeganiać mrok. Dziś także najmłodsi przybywają do kościołów z lampionami. Jednak w wielu kościołach, Roraty odbywają się w godzinach wieczornych. Na początku mszy świątynie spowija ciemność, którą rozświetlają światła lampionów i świec. Dzieci chętnie uczestniczą w tego typu nabożeństwach. Parafie wymyślają także swoje własne tradycje, związane z nadchodzącym Bożym Narodzeniem. Losowanie żłóbka czy kartki z dobrymi uczynkami, to tylko niektóre z propozycji.

Okazja do pomocy innym

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia i Adwent są okazją do pomocy potrzebującym. W okresie przedświątecznym, uwaga skupia się na biednych i samotnych, którzy także zasługują na piękne święta. Kościół wykorzystuje ten moment do szczytnych celów. W wielu parafiach organizuje się zbiórki jedzenia, ubrań oraz innych środków, dzięki którym nadchodzące Boże Narodzenie będzie dla kogoś czasem pełnym radości i uśmiechu. Niewiele trzeba, by móc pomóc drugiej osobie. Nie zadajemy sobie sprawy z tego, jak wiele jest wśród nas samotnych, chorych i ubogich. Adwent jest więc okazją do otworzenia serc i podzielenia się z innymi, tym co mamy.

Adwent