Polecamy strony

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA - 26. X. 2014r.

     

  

1.     Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia naszego kościoła, czyli dnia, w którym ten budynek został przeznaczony wyłącznie do kultu Bożego. To święto naszej wspólnoty, która gromadzi się w tej świątyni. To jej obrazem jest nasz kościół parafialny. W języku polskim mamy jedno słowo na określenie budynku, w którym gromadzi się wspólnota, jak i na określenie samej tej wspólnoty, którą tworzą osoby gromadzące się w tej świątyni. Jest to Kościół. Obrzęd poświęcenia ołtarza i kościoła tak określa tę wspólną zależność: „Jako widzialna budowla, dom ten jest szczególnym znakiem Kościoła pielgrzymującego na ziemi i obrazem Kościoła przebywającego w niebie”. Zechciejmy zatem dziękować Bogu za dar zarówno miejsca, gdzie możemy się gromadzić, jak też przede wszystkim za to, że możemy być częścią Jego rodziny, przynależeć do Mistycznego Ciała Chrystusa.

 

2.     Przed nami pierwsze dni listopada i związane z nimi uroczystość Wszystkich Świętych, którą będziemy przeżywali 1 listopada, w najbliższą sobotę, oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, które w tym roku wypada w niedzielę. Pamiętajmy o uporządkowaniu grobów naszych bliskich, a także innych, które widzimy, że są zaniedbane lub opuszczone. Dbanie o miejsce spoczynku naszych zmarłych jest jedynym z uczynków miłosierdzia, gdyż – jak wierzymy – w zmartwychwstaniu będzie uczestniczyć nie tylko nasza dusza, lecz również ciało. Słowa te wypowiadamy za każdym razem, gdy odmawiamy wyznanie wiary. Mówimy wtedy: „wierzę… w ciała zmartwychwstanie”. Niech więc troska o groby naszych bliskich będzie wyrazem właśnie tej wiary.

 

3.     W najbliższą sobotę, 1 listopada, Msze św. w naszym kościele będą sprawowane według następującego porządku: 7.15; 9.00; a o g. 13.30 na cmentarzu - po której nastąpi procesja z błogosławieństwem grobów. Zaś w niedzielę, 2 listopada, będą Msze św. w kościele o g. 7.15; 9.00 i 11.00; a na cmentarzu o godz. 16.00. Starajmy się jak najliczniej w nich uczestniczyć, aby modlić się nie tylko za naszych bliskich zmarłych, lecz również za wszystkich innych wierzących, którzy tej modlitwy potrzebują.

 

4.     W liturgii w tym tygodniu, dokładnie we wtorek, 28 października, będziemy przeżywać jeszcze święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Szymon był określany przez Ewangelistów jako „gorliwy” lub „Kananejczyk”, co może być różnie rozumiane. O jego działalności nie mamy zasadniczo żadnych wiadomości. Natomiast Juda był krewnym Pana Jezusa, a jego przydomek „Tadeusz” oznacza odważny. Od XVIII wieku w Polsce i w Austrii jest on wzywany jako patron od spraw beznadziejnych.

 

5.     Okazja do spowiedzi będzie w tym tygodniu – do piątku włącznie – codziennie od g. 16.00.

 

6.     Na stoliku pod chórem są kartki na Wypominki w miesiącu listopadzie – z podaną datą i tylko w te wyznaczone dni będą Nabożeństwa Wypominkowe.

Święta

św. Alfonsa Rodriqueza, zakonnika - wspomnienie dowolne

Imieniny:
Augusta, Saturnina

Zegar

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
51107

Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego