Sobota. Dzien powszedni.

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA - 1.V. 2016r.

1.  Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy maj – miesiąc, który w naszej polskiej tradycji jest naznaczony modlitwą razem z Maryją, Matką Jezusa i przez Jej wstawiennictwo. Dzisiaj zapraszamy na pierwsze majowe nabożeństwo na godz.16.30. Podczas dzisiejszej modlitwy maryjnej będziemy modlić się w intencji ludzi pracy. 1 maja obchodzimy wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika. W modlitwie będziemy prosić Boga, aby podejmowany przez ludzi pracy trud przynosił im osobistą satysfakcję i zapewniał środki do życia. Będziemy modlić się też za tych, którzy poszukują pracy, by spotykali życzliwych ludzi gotowych pospieszyć im z pomocą.

2.  We wtorek, 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przyjdźmy w tym dniu do kościoła na Mszę Świętą. Msze Święte będą odprawione jak w niedzielę.

3.  Jutro, z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi, w swoich prywatnych pacierzach czy przez udział we Mszy Świętej wyraźmy troskę o duchowy i materialny ład i rozwój w naszej Ojczyźnie.

4.  W szóstym tygodniu Wielkanocy zanosimy swoje błaganie do Boga o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Ta intencja towarzyszyć nam będzie podczas nabożeństw majowych. Razem z Maryją będziemy prosić o urodzaje.

5.      W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

6.      W czwartek razem z Maryją będziemy się modlić o święte powołania zakonne i kapłańskie, od 17

7.      W piątek od. g. 8.00 odwiedziny starszych i chorych parafian z Komunią Świętą, a po Mszy św. wieczornej adorację poprowadzi Żuławiec.

8.      W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Msze Święte jak w każdą niedzielę, z jedną zmianą – za tydzień w naszej parafii jest w tym dniu I Komunia św. na Mszy św. o g. 10.30. Nie będzie więc Mszy św. o g. 11.00.

Spowiedź tych dzieci w sobotę o g. 16.00.

9.      W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

·        2 V – św. Atanazy Wielki z Aleksandrii, biskup i Doktor Kościoła, jeden z wybitnych Ojców Kościoła broniących bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary;

·        4 maja – św. Florian, rzymski żołnierz i męczennik, patron i orędownik strażaków oraz hutników;

·        6 maja – święci Apostołowie Filip i Jakub. Filip do Jezusa przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) i prosił Mistrza, by pokazał mu Ojca; Jakub, zwany Młodszym, to aktywny uczestnik tzw. Soboru Jerozolimskiego i przewodniczący gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie, któremu przypisuje się autorstwo jednego z nowotestamentalnych listów.

10. Zapowiedzi przedślubne:

I. Marek Tomasz Pels s. Mariana i Stanisławy Knap z Chłopic –

Monika Orzechowska c. Józefa i Danuty Kochanowicz z Szówska.

I. Krystian Ruba s. Wiesława i Teresy Rudna z Jarosławia – Szówska –

Gabriela Socha c. Stanisława i Grażyny Przepłata z Szówska NSPJ

I. Janusz Maciałek s. Stanisława i Teresy Pyrczak z Wiązownicy -

Joanna Helena Balicka c. Mieczysława i Krystyny Szpilka z Szówska NSPJ.

11.W zakrystii jest do odebrania: Rycerz Niepokalanej  i konspekty spotkań w grupach sąsiedzkich

i młodzieżowych na miesiąc maj.

Święty Jakub pisał, że wiara bez uczynków jest martwa sama w sobie (por Jk 2, 14 – 26). Wzorował się na słowie wypowiedzianym przez Jezusa, które dziś słyszymy w Ewangelii. Zachowywanie nauki Zbawiciela jest więc konsekwencją wiary i z niej wynika. Życie zgodne z Bożym planem jest okazją do otwartości na Boga i współpracy z Nim w konkretnych sytuacjach codzienności. Co więcej, Bóg pragnie wypełniać ludzkie serca swoją obecnością: „Przyjdziemy do niego i będziemy w nim przebywać”. Jezus ponadto zapowiada przyjście i działanie Ducha Świętego, Pocieszyciela. „On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem” (J 14, 26). To już niebawem przeżyjemy oczekiwaną uroczystość zesłania Ducha Świętego. Jak mówią kandydaci do bierzmowania podczas przyjmowania tego sakramentu: „Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad” (z liturgii sakramentu bierzmowania). Otrzymaliśmy Jego moc i łaskę w sakramencie chrztu i bierzmowania, otrzymujemy Go w dniu Pięćdziesiątnicy, zawsze nieustannie mamy być otwarci na Jego natchnienia i działanie.  Jezus uświadamia swoim uczniom, że daje jeszcze jeden wielki dar. Jest nim pokój wewnętrzny w ludzkim sercu i duszy. „Pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję” (J 14, 27). „Pokój Pański niech zawsze będzie z Wami” (z liturgii Mszy świętej). Dzisiejszy człowiek jest zabiegany, zatroskany, często zaniepokojony, czasem skłócony z bliźnimi, zdenerwowany. Potrzeba każdemu z nas pokoju serca, uciszenia emocji, pozbycia się stresów i nadmiernego zdenerwowania. Potrzeba, abyśmy potrafili i chcieli otworzyć się na dar Chrystusowego pokoju i łaski. Jak to czynić? Powrócić i na nowo odkryć Jezusa w codziennej modlitwie, w Eucharystii, Jemu powierzać siebie i różne codzienne problemy i doświadczenia, Jego ró wnież zapraszać w swoje konkretne przeżycia. Jesteśmy powołani przez Jezusa do nieustannej współpracy z Jego łaską i do budowania swojej codzienności na solidnym fundamencie wiary, Bożej obecności i miłości.

sobota,
07 maja 2016