Polecamy strony

Święta

Niedziela, XXIX Tydzień zwykły
Rok B, II
Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła

Dzisiaj jest

niedziela,
21 października 2018

(294. dzień roku)

Zegar

Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
8393

Sakramenty

I. CHRZEST ŚWIĘTY:

jest udzielany zwykle w każdą drugą niedzielę miesiąca, na Mszy św. o g.11.00; w sobotę poprzedzającą - jest zwykle spotkanie przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych. Chrzestni zamiejscowi - powinni przedłożyć zaświadczenie od swojego Ks. Proboszcza.
w wypadku niebezpieczeństwa śmierci - można ochrzcić w każdym czasie, z tym, że Ksiądz chrzci tylko w kościele, a w domu - sami rodzice.


II. BIERZMOWANIE:

ten Sakrament jest udzielany uczniom klas trzecich gimnazjalnych - co roku, w okresie Zielonych Świąt - po uprzednim przygotowaniu, egzaminie i dopuszczeniu przez środowisko sąsiedzkie, które opiniuje kandydata.
zasadniczo ten Sakrament jest udzielany we własnej parafii zamieszkania, chyba, że inaczej zadecyduje Ks. Proboszcz.


III. EUCHARYSTIA:

Niedzielna i świąteczna jest sprawowana - z pełnym udziałem parafian, którzy podejmują funkcje liturgiczne według możliwości, kompetencji i przygotowania - zgodnie z grafikiem dyżurów liturgicznych danego Rejonu.


IV. SAKRAMENT POKUTY:

wspólnotowe przygotowanie do tego Sakramentu odbywa się szczególnie w czasie spowiedzi adwentowej i wielkopostnej i przed Pierwszą Komunią św. poprzez Nabożeństwa Pokutne, a następnie indywidualną spowiedź sakramentalną.
codziennie jest okazja do spowiedzi świętej - pół godz. przed Mszą św.
a w pierwsze czwartki i piątki - jedną godz. przed Mszą św.


V. NAMASZCZENIE CHORYCH:

Sakrament Chorych jest udzielany uroczyście w kościele - jeden raz w roku - w dniu 11 lutego (Światowy dzień Chorego);
ponadto - z racji odwiedzin chorych w pierwsze piątki miesiąca, gdy jest taka potrzeba;
a w nagłych wypadkach w każdej chwili dnia czy nocy - na wezwanie.


VI. SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA:

właściwą parafią do zawarcia Sakramentu Małżeństwa i przygotowania przedślubnego - jest parafia stałego miejsca zamieszkania narzeczonej, albo narzeczonego;
kandydaci do tego Sakramentu, powinni się zgłosić przynajmniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu aby zorientować się o potrzebnych dokumentach i ustalić termin spisania protokółu przedślubnego;
przy planowaniu małżeństwa konkordatowego ( a tak jest obecnie najczęściej!), należy zgłosić ten fakt w Urzędzie Stanu Cywilnego - otrzymując wymagane zaświadczenie (jest ono ważne tylko trzy miesiące) i przedłożyć je w kancelarii parafialnej.


VII. SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA:

jest udzielany wychowankom Seminarium Duchownego - po sześciu latach studiów i formacji - każdego roku, zwykle w Niedzielę Zielonych Świąt w Bazylice katedralnej w Przemyślu;
wszystkie rodziny naszej parafii powinny pamiętać o potrzebie modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, - a dniem szczególnym takiej wspólnej modlitwy, jest każdy pierwszy czwartek miesiąca - godzinę przed Mszą św. wieczorną.